• خانه
  • بلاگ ها
  • آنچه در مورد سبک دکوراسیون مینیمال باید بدانید
عمومی

آنچه در مورد سبک دکوراسیون مینیمال باید بدانید

در صنعت دکوراسیون به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال گفته می‌شود
 

ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

1. سادگی در شکل و عملکرد بالا

بسیاری از خانه های مینیمالیستی دارای یک طرح ساده، بی آلایش و کارآمد هستند و فضای موجود را بیهوده هدر نمی‌دهند و آن را شلوغ نمی‌کنند. در چنین خانه‌ای، همه چیز بر اساس نیاز ساکنان آن انتخاب می‌شود. این سادگی یا بهتر است بگوییم این ساده گرایی باعث ایجاد وضوح و آرامش در معماری بیرونی و در دکوراسیون داخلی خانه می‌شود. اشکال ساده، فضای کاربردی باز، دیوارهای داخلی کم، مکان‌های ذخیره سازی منحصر به فرد و مخفی و هرچیزی که باعث ساده شدن فضا شود، از ویژگی‌های برجسته طرح‌های مینیمالیستی هستند.

 

درب‌ها و پنجره‌های ساده به ساختمان‌ نمایی ساده می‌دهند. به طور کلی، در طراحی بیرونی و داخلی یک خانه مینیمال، از زواید و ساخت‌های بی کاربردی که فضا را کوچک کند، استفاده نمی‌شود. کاربردی بودن و کارایی خانه بیش از هر چیزی در این سبک اهمیت دارد. در تمامی عکس‌های یک خانه مینیمال سادگی و کارآیی برجسته‌ترین جنبه‌ای است که به چشم می‌خورد.

 

2. پوشش و رنگ ساده و طرح غیر پیچیده برای دیوارها

یکی دیگر از ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال، طراحی ساده و بدون طرح دیوارها و  یا حداقل طراحی کم است. وجود دیوارهای ساده موجب ایجاد حس آرامش در خانه می‌شود. در انتخاب رنگ دیوارها، رنگ‌های روشن به ویژه سفید در سبک مینیمال بیشتر مورد توجه قرار دارند. استفاده از رنگ‌های روشن باعث می‌شود فضا فراختر و بازتر به نظر برسد و در عین حال حس پاکیزگی را به بیننده القا می‌کند. این به این معنی نیست که به جز رنگ سفید، رنگ‌های دیگر در سبک مینیمال جایی ندارند. نه! با وجود اینکه سفید پر استفاده‌ترین رنگ در سبک دکوراسیون مینیمالیستی است، می‌توانید از رنگ‌های دیگر نیز برای دیوارهای خانه خود استفاده کنید، اما سعی کنید فضایی رنگارنگ در خانه ایجاد نکنید و تا حد ممکن، تناژ روشن رنگ دلخواه خود را به کار ببرید.

 

در مورد استفاده از کاغذ دیواری باید گفت که، معمولا در سبک مینیمالیسم کاغذ دیواری‌های شلوغ و طرح‌دار همانند دیوارپوش های خلاقانه به کار نمی‌روند. می‌توانید از کاغذ دیواری‌هایی استفاده کنید که بافت ساده‌ای دارند اما طرح ندارند. سادگی دیوارها و رنگ روشن به ویژه سفید یکی دیگر از ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال است که در هر خانه مینیمال، آشپزخانه مینیمال و یا در هر اتاق مینیمالی به چشم می‌خورد.

 

3. فضای تمیز، باز و پر نور

استفاده از نور طبیعی بخشی از مفهوم خانه مینیمالیستی است. آیا دوست دارید اثرات کربن را درخانه خود کاهش دهید و در هزینه‌های گرمایش و روشنایی خود صرفه جویی کنید؟ جلوی نور طبیعی را نگیرید و از آن لذت ببرید! دقیقا به همین دلیل است که بسیاری از خانه‌های مینیمالیستی دارای پنجره‌های بزرگ یا پانل‌های خورشیدی بزرگی هستند. با افزایش فزاینده در میزان جمعیت و اثرات مخرب زیست محیطی، خانه‌های مینیمالیستی راه حل خوب و کارآمدی برای افرادی هستند که به محیط زیست احترام می‌گذارند و قصد دارند از آن محافظت کنند. با اتخاذ شیوه زندگی مینیمالیستی، می‌توانید به نوبه خود نقش مهم و موثری در محافظت از محیط زیست داشته باشید. وجود پنجره‌های بزرگ، نورگیر خوب و فضایی پر نور یکی دیگر از ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال است.

 

4. جزئیات کم و ساده و اجتناب از لوازم تزئینی اضافی

یکی دیگر از ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال استفاده از عناصر مهم و اساسی و اجتناب از جزئیات غیر ضروری است. در این سبک، انتخاب عناصر بر اساس دقت و صحت صورت می‌گیرد و در هیچ چیزی زیاده روی نمی‌شود. سبک مینیمال، خیلی لوکس و تجملاتی نیست و لوازم تزئینی کمی در خانه‌های مینیمال به چشم می‌خورد؛ برای مثال تنها از یک یا دو تابلو و یا یک گلدان برای تزئین دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود و از لوازم تزئینی پر زرق و برق و مجسمه‌های طلایی خبری نیست و به نوعی خانه خلوت است.

ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال

تمامی سطوح خانه مانند میزها و یا روی اپن آشپزخانه عاری از هرگونه لوازم اضافی و تزئینی ناکارآمد هستند. به خاطر جزئیات کم تمیز کردن این سبک خانه‌ها بسیار راحت است و وقت زیادی نمی‌گیرد. در ضمن به خاطر استفاده از لوازم تزئینی و تجملاتی کم و یا حتی استفاده نکردن از آن‌ها، این سبک بسیار مقرون به صرفه است و بر اصالت خود یعنی دوری از تجمل گرایی و مصرف گرایی، تاکید دارد.

 

5. مبلمان و اسباب و اثاثیه ساده به سبک مینیمالیستی

انتخاب مبلمان و اثاثیه درست در طراحی دکوراسیون داخلی خانه مینیمالیستی بسیار با اهمیت است و در حقیقت داشتن مبل و اثاثیه کارآمد یکی دیگر از ویژگی های سبک دکوراسیون مینیمال است. پس از توجه به سادگی، رنگ، نور و غیره، حال نوبت آن است که مبلمان و اثاثیه را در منزل خود جای دهید. حتما مبل‌هایی را دیده‌اید که برخلاف ظاهر لوکس و تجملاتی خود، خیلی راحت نیستند و به علاوه فضای زیادی از خانه را اشغال می‌کنند.

 

بدین ترتیب اولین هدف در انتخاب مبمان و اثاثیه، توجه به کاربرد آنها است. در خانه مینیمال، اثاثیه و مبلمان کاملا کاربردی هستند و از مبلمان بلند و اثاثیه ناکارآمد استفاده نمی‌شود. شکل هر قطعه از اثاثیه و مبلمان باید ساده باشد. منظور ما این نیست که در انتخاب مبلمان باید مبلی ناراحتی را انتخاب کنید که ظاهری ناخوشایند دارد؛ درست برعکس؛ مبلمان به سبک مینیمالیسم کاملا راحت و کاربردی بوده و امروزه می‌توانید به راحتی طیف وسیعی از مبل‌ها را با شکل مدرن به سبک مینیمال در بازار پیدا کنید.

به علاوه اغلب مبل‌های مینیمالیستی گوشه دار و مکعبی هستند که این ویژگی باعث می‌شود که این سبک مبلمان دارای ظاهری کاملا مدرن و امروزی باشد. در زمینه انتخاب اثاثیه، بیش از هر چیزی باید که کارآمدی آن‌ها توجه داشته باشید. لوازمی نخرید که قابل استفاده نیستند و فقط گوشه‌ای از خانه را بی دلیل را پر می‌کنند.

 

جستجو تماس
چت ورود